TAM DİŞSİZ HASTALARIN TEDAVİSİ

Tam dişsiz hastaların rehabilitasyonu hem fonksiyonel hem de estetik açıdan büyük önem taşır. Tam dişsiz hastalara hareketli protez, implant destekli hareketli protez veya implant destekli sabit protez tedavileri yapılabilir. Ancak tam dişsiz hastalara yapılan tüm tedavilerde belirli engeller ve sınırlar ile karşı karşıya kalınabilir. . Bursa’da Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı olarak hizmet veren Uzm. Dt. Taner Köroğlu Bursa’da tam dişsiz hastalara implant uygulamalarını Özel Opera Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde yapmaktadır.

İmplant Tedavisi - Bursa Diş Hekimi
İmplant Destekli Sabit Diş Protez Tedavisi

İmplant destekli sabit protez tedavisinde ideal olarak tek çene için minimum 6 - 8 implant kullanılması önerilmektedir. İmplant sayısı arttıkça implant destekli protezin mekanik olarak yük taşıma kapasitesi daha yüksek olmaktadır. Ancak implant sayısı arttıkça implantın yerleşimi için uygun kemiğin bulunması anatomik yapılar (üst çenede maksller sinüsler, alt çenede mandibular kanal vb.) ve kemik hacmindeki bölgesel yetersizlikler nedeniyle daha da zorlaşmaktadır. Ayrıca implant sayısının artmasıyla birlikte implant çevresinin temizliğini hastanın sağlaması daha da zorlaşmakta ve bu durum da implantın uzun süreli başarısına olumsuz olarak etki edebilmektedir.

İmplant Tedavisi - Bursa Diş Hekimi

İmplant destekli sabit protez tedavisinde cerrahi işlemde karşılaşılabilecek sorunları ve tedavi maliyetlerini azaltmak için implant sayısının azaltılması üzerinde çalışmalar yapılmış ve All-on-four (Tek çenede 4 implant ile sabit protez) uygulaması dünya çapında yaygınlaşmaya başlamıştır. All-on-four uygulamasında ön bölgeye 2 adet implant düz olarak yerleştirilirken, arka bölgeye 2 adet uzun implant açılı olarak yerleştirilir. Sabit protezin belirli bir yükü taşıyabilmesi için yerleştirilen bu implantların minimum belirli uzunluk ve çapta olması gerekmektedir. Eğer kemik hacmi bu implantların yeterli hacimde yerleştirilmesine izin vermiyorsa alternatif tedavi seçenekleri düşünülmekte veya konulan implant sayısının arttırılması gerekmektedir.

İmplant Tedavisi - Bursa Diş Hekimi

Cerrahi işlem sırasında implantlarda yeterli sıkışma değeri alınırsa implantların üstüne birkaç gün içerisinde sabit geçici diş yapılabilmekte ve implantların iyileşme sürecinde hastalar sabit diş protezini kullanmaya başlayabilirler. İmplant destekli sabit protez kullanımında uzun süreli başarıda en önemli kriterlerden birinin, hastanın yeterli ve uygun ağız bakım yöntemlerini uygulaması olduğu hasta tarafından mutlaka bilinmelidir.

İmplant Destekli Hareketli Diş Protez Tedavisi

İmplant destekli hareketli protezler, implant destekli sabit protezlere göre maliyet açısından daha avantajlı olmakla birlikte, fonksiyonel ve estetik açıdan hastaya tatmin edici sonuçlar vermektedir. İmplant destekli hareketli protezlerde protezin ağız içindeki tutuculuğunun artmasının yanında üst çenede damak tarafında daha az yer kaplaması (özellikle hareketli diş protez kullanan hastalarda öğürme refleksinde belirgin azalma); alt çenede daha stabil bir protez sağlanması hastaların yüksek memnuniyeti ve çiğneme kabiliyeti ile sonuçlanır.

İmplant destekli hareketli protezlerin uzun süreli başarısında implant destekli sabit protezlerde olduğu gibi hastanın yeterli ve uygun ağız bakım yöntemlerini uygulaması büyük önem taşır ve hareketli protezlerde ağız bakımı sabit protezlere göre hasta tarafından daha kolay sağlanabilmektedir.

İmplant destekli hareketli protez planlaması yapılan hastalarda implant uygulaması için kemik kalitesi, çenenin kavsi, çenenin genişliği, protez tutuculuğu için kullanılacak parçalar implant sayısını belirleyen en önemli parametrelerdir. Alt çenede genelde 2 - 4 adet implant ile hareketli protez uygulaması yapılırken üst çenede 4 - 6 adet implant ile hareketli protez uygulaması yapılabilir.

Hastalar tarafından implant destekli hareketli protez kullanımında yeterli memnuniyet olmadığı takdirde, yeterli kemik mevcut ise ilave implant uygulamaları yapılarak hastaların her zaman implant destekli sabit proteze geçme şansı mevcuttur.

İLETİŞİM

Özel Opera Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Akpınar Mh. 367.Sokak No:2 EFE PLAZA Kat:5 D:74 Osmangazi/BURSA

0 224 334 11 91

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 9:30 - 18:30

Cumartesi: 10:00 - 15:00

Pazar: Kapalı