GENEL ANESTEZİ VE SEDASYON

Genel anestezi ve sedasyon uygulaması; diş tedavisine ihtiyaç duyan, ancak uyumlu olmayan hastalar için uygulanan en yaygın yöntemlerdendir. Özel ihtiyacı olan bireyler, öğürme refleksi ve diş hekimi koltuğu korkusu olan hastalar veya ileri cerrahi işlem planlanan hastalarda diş tedavilerinin genel anestezi veya sedasyon altında yapılması hem hasta için daha rahat olmakta, hem de hekim tedavisinin gerektirdiği uygulamaları daha rahat bir şekilde hastaya uygulayabilmektedir. Bursa’da Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı olarak hizmet veren Uzm. Dt. Taner Köroğlu Bursa’da genel anestezi altında diş çekimini, genel anestezi altında gömülü diş çekimini, genel anestezi altında implant tedavisini ve diğer cerrahi işlem uygulamalarını Özel Opera Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde planlamakta ve yataklı servisi olan özel hastanelerde genel anestezi altında diş tedavilerini uygulamaktadır.

Genel Anestezi

Genel anestezi, hastalara cerrahi işlem öncesinde damar yolundan ilaç verilmesi, hastaya gaz solutulması veya bu iki uygulamanın birlikte uygulanması ile hastanın cerrahi işlem sırasında uyutulması ve işlem bittiğinde hastanın uyandırılması işlemidir. İşlem sırasında hastanın tüm vital bulguları takip edilerek hastaya işlem sırasında solunum desteği verilir. Hasta uyandıktan sonra bu işlemleri hatırlamaz. Operasyon bittikten sonra hastanın genel durumunun takibi için hasta uyanma odasına alınır ve operasyon ağrılarını en az hissetmesi için gerekli tedaviler uygulanmaya başlanır. Hasta tamamen uyandıktan sonra hasta yattığı odaya gönderilir veya aynı gün içerisinde taburcu edilir. Genel anestezi işlemi öncesi hastanın genel kontrolleri Anestezi Uzmanı tarafından yapılır ve genel anestezi işlemi Anestezi Uzmanı tarafından gerçekleştirilir.

Sedasyon

Sedasyon, hastalara cerrahi işlem öncesinde damar yolundan ilaç verilmesi, hastaya gaz solutulması veya bu iki uygulamanın birlikte uygulanması ile hastanın rahatlatılması ve kısa süreliğine amnezi (unutkanlık) sağlanması durumudur. Sedasyon sırasında hasta hekimden aldığı komutları gerçekleştirebilirken, operasyon sırasında yapılan diş tedavi işlemlerini, ağrıyı vb. hatırlamadığından, hasta sedasyon altında yapılan diş tedavilerinde psikolojik travmaya maruz kalmaz. Hasta genelde birkaç saat içerisinde taburcu edilir. Sedasyon işlemi sırasında hastanın vital bulguları takip edilir. Sedasyon işlemi öncesi hastanın genel kontrolleri Anestezi Uzmanı tarafından yapılır ve sedasyon işlemi Anestezi Uzmanı tarafından gerçekleştirilir.

İLETİŞİM

Özel Opera Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Akpınar Mh. 367.Sokak No:2 EFE PLAZA Kat:5 D:74 Osmangazi/BURSA

0 224 334 11 91

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 9:30 - 18:30

Cumartesi: 10:00 - 15:00

Pazar: Kapalı