İmplant Diş Tedavi Süreci

ÖNEMLİ BİLGİ: Genelde uygulanan tedavi süreci aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Burada belirtilen tedavi süreci bilgilendirme amaçlıdır. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. Her hekimin uyguladığı tedavi yöntemi hekimden hekime farklılık gösterebilir. Ayrıca her hastaya uygulanan tedavi yöntemleri hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Tedavi süreçleri ve operasyon sonrası karşılaşılabilecek durumlar kişiden kişiye değişebileceği gibi, aynı kişide yapılan önceki operasyonlara kıyasla farklılık gösterebilir. Tedavi sürecinde hekiminizin ek tedavi yöntemleri uygulaması veya tedavi yöntemini değiştirmesi gerekebilir!!!!!

İlk Muayene

İmplant uygulanacak alanın hacmi, bölgedeki kemiğin durumu, hastanın beklentisi değerlendirilir. Gerekli görülürse hasta, tomografi çekilmesi için görüntüleme merkezine yönlendirilir.

Radyografilerin değerlendirilmesi

Hastadan alınan panoramik film ve tomografi görüntüleri değerlendirilerek tedavi planı kesinleştirilir. Kemik durumu uygunsa operasyon safhasına geçilir.

Tomografi

Diş Çekimi İle Aynı Gün İmplant Uygulanması?

Diş çekimi sonrası implant uygulanacak alanda yeterli ve sağlıklı kemik dokusu varsa aynı seans implant uygulaması yapılabilir. Diş çekimi ile aynı seans implant uygulaması sırasında kemik grefti (kemik tozu) kullanılması gerekebilir.

Operasyonun Yapılması

İmplant Üzerine Aynı Gün Geçici Diş Uygulanması?

İmplant operasyonu sırasında implantın sıkışma değeri ölçülür. İmplant yeterli değerde sıkıştıysa, hastanın sistemik durumu stabilse ve hastanın genel ağız hijyeni iyi ise aynı gün diş uygulaması yapılabilir.

İmplant Kontrol

Operasyon Sonrası (1.-3. Gün)

- Sızıntı şeklinde kanama
- Sızlama şeklinde ağrı
- Belirli operasyonlar sonrası yüz bölgesinde şişlik ve morarma (3.güne kadar artış gösterebilmektedir. Şişlik ve morarmanın derecesi operasyona bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.)
- 48 saatten sonra devam eden şiddetli ağrı durumunda yara bölgesine pansuman yapılması gerekmektedir. Yara bölgesine 1 kere pansuman yapılması yeterli olabildiği gibi, birkaç sefer pansuman yapılması da gerekebilir.
- Belirli operasyonlar sonrası dudak ve dil bölgesinde uyuşukluk (6-8 hafta arasında büyük oranda uyuşukluk geçmesine rağmen bazı vakalarda uyuşukluğun geçmesi 1.5 yılı bulabilmektedir.)

Dikişlerin Alınması (7.Gün)

Kontrol (1.Ay)

İmplant uygulanan bölgenin ağız içerisindeki durumu gözlemlenir. Hastadan radyografi alınarak implant çevresindeki kemiğin iyileşmesi değerlendirilir.

İyileşme Başlığının Takılması ve İmplant Stabilitesinin Ölçülmesi (2.Ay)

İmplant uygulanan bölgeye lokal anestezi uygulanarak implantın üstü açılır. İmplant çevresindeki kemiğin iyileşmesi gözlemlenir. İmplantın stabilitesi ölçülür.

- Eğer implantın kemik ile bağlantısı oluşmadıysa implant yerinden alınır. Tedavi süreci en başa döner.
- Eğer implantın kemik ile bağlantısı oluşmuş ancak implant stabilite ölçümünde yeterli değerleri vermiyorsa; implant üzerine iyileşme başlığı takılarak, hasta 1 ay sonra stabilite ölçümü için tekrar kontrole çağırılır.
- İmplant stabilite ölçümünde yeterli değer alınıyorsa, implant üzerine iyileşme başlığı takılır. İyileşme başlığı operasyon sırasında takıldıysa veya implant uygulanması sırasında geçici diş uygulandıysa (operasyona göre karar verilir) direkt olarak protez aşamasına geçilir.
Bursa İyileşme Başlığı

Dikişlerin Alınması (2.Ay + 7.Gün)

Protez Safhasına Geçilmesi (2.Ay + 21.Gün)

Protez safhası ortalama olarak 1 ila 2 hafta arasında sürmektedir. Protez aşamasında düşük ihtimal olsa da implantın kemik ile bağlantısında bir kopma meydana gelirse tedavi süreci en başa dönebilir.

Protez Aşaması

Protez Takıldıktan Sonra 6.Ay Kontrolü

Hastanın hiçbir şikayeti yoksa ve alınan radyografilerde implant çevresi sağlıklı ise rutin diş kontrollerine devam edilir. Aksi bir durumda implant çevresinin temizlenmesi veya tedavinin yenilenmesi gerekebilir.

İmplant Kontrol

İLETİŞİM

Özel Opera Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Akpınar Mh. 367.Sokak No:2 EFE PLAZA Kat:5 D:74 Osmangazi/BURSA

0 224 334 11 91

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 9:30 - 18:30

Cumartesi: 10:00 - 15:00

Pazar: Kapalı