Kök Ucu Rezeksiyonu Tedavi Süreci

ÖNEMLİ BİLGİ: Genelde uygulanan tedavi süreci aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Burada belirtilen tedavi süreci bilgilendirme amaçlıdır. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. Her hekimin uyguladığı tedavi yöntemi hekimden hekime farklılık gösterebilir. Ayrıca her hastaya uygulanan tedavi yöntemleri hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Tedavi süreçleri ve operasyon sonrası karşılaşılabilecek durumlar kişiden kişiye değişebileceği gibi, aynı kişide yapılan önceki operasyonlara kıyasla farklılık gösterebilir. Tedavi sürecinde hekiminizin ek tedavi yöntemleri uygulaması veya tedavi yöntemini değiştirmesi gerekebilir!!!!!

İlk Muayene

Kanal tedavisi yapılmış dişin mevcut durumu değerlendirilir. Dişin kök ucu rezeksiyonu için uygunluğu değerlendirilir.

Kanal Tedavisinin Yenilenmesi?

Önceden yapılmış kanal tedavisi, kök ucu rezeksiyonu için yeterli şartları sağlamıyorsa kanal tedavisinin yenilenmesi gerekebilir. Bu tedavi süreci birkaç haftayı alabilir.

Kanal Tedavisi Sonrası Dişin Durumunun Değerlendirilmesi

Kanal tedavisi yapıldıktan sonra kök ucunda mevcut lezyon iyileşmişse diş takip edilir. Lezyonda yeterli iyileşmezse sağlanamadıysa kök ucu rezeksiyonu işlemi yapılır.

Operasyonun Yapılması

Operasyon Sonrası (1.-3. Gün)

- Sızıntı şeklinde kanama
- Sızlama şeklinde ağrı
- Belirli operasyonlar sonrası yüz bölgesinde şişlik ve morarma (3.güne kadar artış gösterebilmektedir. Şişlik ve morarmanın derecesi operasyona bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.)
- 48 saatten sonra devam eden şiddetli ağrı durumunda yara bölgesine pansuman yapılması gerekmektedir. Yara bölgesine 1 kere pansuman yapılması yeterli olabildiği gibi, birkaç sefer pansuman yapılması da gerekebilir.
- Belirli operasyonlar sonrası dudak ve dil bölgesinde uyuşukluk (6-8 hafta arasında büyük oranda uyuşukluk geçmesine rağmen bazı vakalarda uyuşukluğun geçmesi 1.5 yılı bulabilmektedir.)

Dikişlerin Alınması (7. Gün)

Kontrol (6.Ay)

Hastanın hiçbir şikayeti yoksa ve alınan radyografilerde kök ucunda bulunan lezyon iyileşmişse rutin diş kontrollerine devam edilir. Aksi bir durumda tedavinin yenilenmesi veya dişin çekimi gerekebilir.

İLETİŞİM

Özel Opera Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Akpınar Mh. 367.Sokak No:2 EFE PLAZA Kat:5 D:74 Osmangazi/BURSA

0 224 334 11 91

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 9:30 - 18:30

Cumartesi: 10:00 - 15:00

Pazar: Kapalı